Gdy ktoś mnie pyta, czy lubię powieści historyczne, to od razu mówię - „zdefiniuj powieść historyczną. Masz na myśli Potop?”. Mimo, że zawsze lubiłam historię, to powieści historycznych starałam się unikać. Jednak kilka lat temu odkryłam książki Philippy Gregory. Zakochałam się w jej stylu pisania, sposobie tworzenia silnych kobiecych postaci oraz opisie intryg i flirtów na dworze angielskim.Powstało też kilka filmów i seriali opartych na jej twórczości. Z czasem poszerzyłam swoje zainteresowanie i mimo, że dalej głownie interesuję się historią Anglii epoki Tudorów, to filmy i seriale o angielskich monarchiniach stało się moim guilty pleasure. Zapraszam na małe zestawienie:
Królowa Anna Boleyn i jej siostra Maria (XVI wiek)
Film: Kochanice Króla (The other Boleyn girl, 2008)
Książka: Kochanice Króla (The other Boleyn girl, 2003) - drugi tom cyklu Tudorowskiego, Philippa Gregory
Siostry Boleyn miały naprawdę smutne życie, wypełnione knowaniami i intrygami. Jako pionki w rękach mężczyzn, nie miały prawa decydować o swoim losie. Pech chciał, że obie zmuszone były zdobyć serce króla Henryka VIII, który znany był jako kapryśny i kochliwy kochanek. Fakt ten potwierdza również liczba żon, które posiadał i zabił. Tak naprawdę to dzięki właśnie tej książce pokochałam historię Anglii i jej monarchów, a w szczególności epokę Tudorów. Philippa Gregory aż dotąd pozostaje jedną z moich ulubionych autorek, która w niesamowity sposób potrafi ożywić postacie znane nam jedynie z nudnych szkolnych podręczników. Miło też było później obejrzeć film na podstawie tej książki, w którym główne role zagrały Natalie Portman i Scarlett Johansson.
Natalie Portman i Scarlett Johansson |
Królowa Elżbieta Woodvile, królowa Anna Neville i matka króla Małgorzata Beaufort (XV wiek)
Serial: Dziesięcioodcinkowa mini seria BBC The White Queen, Biała Królowa
Książki: Seria została oparta na trzech historycznych książkach z serii Wojny Kuzynów pisarki Philippy Gregory – Biała Królowa (z perspektywy Elżbiety Woodville, żony Edwarda IV), Czerwona Królowa (z perspektywy założycielki rodu Tudorów, Małgorzaty Beaufort) oraz Córka Twórcy Królów (z perspektywy Anny Neville).
Serial Biała Królowa |
Książka Biała Królowa podobała mi się przede wszystkim dlatego, że w końcu dostrzegłam prawdziwą miłość pomiędzy królem, a jego żoną - czy tak było naprawdę, nie wiemy, ale ich historia z pewnością się wyróżnia, a ja w końcu mogłam przeczytać o parze królewskiej, która nie była ze sobą z przymusu. Szczególnie, gdy król umiera, a Elżbieta wraz z dziećmi znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, widzimy jak krucha i niepewna jest przyszłość kobiet w średniowieczu. Czerwona Królowa pokazuje nam determinację i spryt Małgorzaty Beaufort, która za wszelką cenę pragnie posadzić na tronie swojego syna, natomiast Córka Twórcy Królów ukazuje losy młodziutkiej i niewinnej Anny, córki ambitnego Warwicka, Twórcy Królów.
Serial również przypadł mi do gustu. Skupia się on przede wszystkim na tytułowej Białej Królowej, czyli Elżbiecie, aczkolwiek równocześnie rozwija się w nim wątek Anny i Małgorzaty. Polecam!
Wiktoria Hanowerska:
Jenna Coleman jako Wiktoria Hanowerska |
Serial: Victoria (2016) - ukazuje losy młodej królowej Wiktorii Hanowerskiej, która wstępuje na tron w wieku 18 lat. Jak można się domyślić, niejeden próbuje wywrzeć wpływ na niedoświadczoną władczynię, by zdobyć tytuły i bogactwo. Wiktoria, pomimo młodego wieku, dowodzi, że krajem można rządzić bez udziału „pomocnych wujków”. (XIX wiek)
Dodatkowo:
Claire Foy jako Elżbieta II |
4 listopada Netflix planuje wypuścić serię The Crown traktującą o losach Elżbiety II, obecnej królowej Anglii. (XX/XXI wiek)
A wy lubicie jakieś powieści lub seriale historyczne?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz