środa, 14 grudnia 2016

Poradnik blogera: Jak napisać recenzję?


W czeluściach Internetu możemy znaleźć setki, jak nie tysiące recenzji książek i filmów. To prawda, że w obecnych czasach odchodzimy od przyjętych form i silimy się na oryginalność, jednak pewne schematy powstały po to, aby ułatwić nam pracę i zostać zrozumianym przez naszych czytelników. Warto z nich korzystać, nie zapominając przy tym o kreatywności i własnym stylu. A zatem jak napisać recenzję książki?


Artykuł ten napisałam z pozycji obserwatora. Codziennie wchodzę na blogi i czytam recenzje wielu różnych autorów, dlatego też zdążyłam już zauważyć, co mi się podoba, a co nie. Mam nadzieję, że skorzystacie z tych informacji.


STRUKTURA


W szkole uczono nas, że recenzja powinna mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie i ja się tego trzymam. Dzięki temu zachowamy pewną przejrzystość, ponieważ chaos w tekście jest naszym wrogiem. We wstępie warto napisać powód dla którego sięgnęliśmy po tę konkretną książkę i w ciekawy sposób nakreślić dalszą część artykułu. Następnie w rozwinięciu skupmy się na dwóch najważniejszych rzeczach - przybliżeniu fabuły i zapoznaniu czytelników z bohaterami, a w następnej kolejności wyrażeniu własnej opinii.

Co to oznacza w praktyce?


Pierwsza część rozwinięcia powinna podpowiedzieć czytelnikowi, o czym tak naprawdę jest dana książka - kto jest głównym bohaterem i z jaką sytuacją przyszło mu się zmierzyć. Pod żadnym pozorem nie wyjawiamy zbyt wielu informacji, ponieważ możemy niechcący popsuć innym radość z czytania książki!

Druga część rozwinięcia to miejsce w którym możemy wyrazić swoją opinię. Co nam się podobało, a co nie? Jakie wrażenie pozostawiła na nas lektura? To chyba najlepsza część pisania, ponieważ możemy przedstawić własne odczucia i przekonać się, czy inni myślą podobnie.

Dlaczego to takie ważne?


Ostatnio trafiłam na recenzję, w której autor  napisał, jakie miał wrażenia odnośnie książki, dlaczego mu się podobała, a co można byłoby poprawić i… to tyle. Żadnej informacji o czym jest książka, jaki jest temat, fabuła, bohaterowie. Nic. Po prostu się dowiedziałam, że jest zła, ale nie miałam pojęcia o czym w ogóle jest.


W jaki sposób zakończyć recenzję?


Zakończenie to kilka ostatnich zdań, które podsumowują cały artykuł. Nie ma sensu się tutaj rozpisywać. Niemniej ostatnie zdanie jest ważne - może znacznie wpłynąć na opinię czytelnika o naszej recenzji.

BŁĘDY I LITERÓWKI


Nie oszukujmy się, że błędy ortograficzne i stylistyczne nie mają wpływu na wartość naszej recenzji. Tutaj jednak sprawa jest o tyle prosta, że wszelkie źle zapisane słowa są automatycznie podkreślane przez edytory tekstów (przy założeniu, że nikt z nas nie pisze w notatniku). Zwracajmy uwagę na poprawność pisanej przez nas treści! I sprawdzajmy tekst przed publikacją.



ESTETYKA:


Ciężko czyta się długi tekst, który jest pisany ciągiem. Jest to niezwykle męczące dla oczu. Są też większe szanse, że ktoś się szybko zniechęci i opuści stronę. Mnie się zdarza to często. Dlatego pamiętajmy o dobrym rozplanowaniu tekstu. Pobawmy się z nagłówkami i podtytułami. Zobaczmy, które akapity od siebie oddzielić. Pamiętajmy o tym, aby czcionka miała odpowiednią wielkość. Pogrubmy lub zaznaczmy kolorem ważniejsze zdania, frazy lub słowa klucze.

O czym jeszcze warto pamiętać?


Myślę, że dobrze dobrana grafika również urozmaici naszą recenzję. Sama się dopiero uczę wielu rzeczy, ale zauważyłam, że chętniej wybiorę i przeczytam recenzję autora, który postarał się i dopasował do tekstu ciekawe zdjęcie.



Pamiętajmy, że w sieci można znaleźć dziesiątki recenzji dotyczących najnowszej powieści znanego autora, więc chcemy, aby nasz tekst się jakoś wybił i zyskał w oczach czytelnika - tak, aby chętnie do nas wrócił. Mam nadzieję, że któraś z powyższych rad wam się przyda. W końcu wszyscy się ciągle uczymy!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz